Во последните 24 часа се направени 678 тестирања, а регистрирани се 61 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 35,  Кавадарци 7,  Тетово 3, Прилеп 3, Штип 3, Охрид 2, Струга 2, Кочани 2, Куманово 1, Гостивар 1,  Велес 1,  Крива Паланка 1.

Починати се 11 лица, 6 пациенти од Скопје (83,83,82,81,73 и 67г), два од Гостивар ( 60 и 61г ) и по еден од Охрид (83г), Струмица (75г) и Тетово (77г). Сите 11 пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 440 оздравени пациенти од: Скопје 266, Кавадарци 26, Куманово 23, Битола 18, Прилеп 17, Тетово 13, Струмица 12, Штип 10, Кочани 9, Велес 7, Гостивар 6, Крива Паланка 5, Берово 5, Пробиштип 5, Кичево 3, Гевгелија 2, Неготино 2, Ресен 2, Виница 2, Богданци 2, Охрид 1, Свети Николе 1, Радовиш 1, Демир Хисар 1, Пехчево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 457.019 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.753, бројката на оздравени пациенти е 82.121, на починати е 2.866, а бројот на активни случаи изнесува 7.766.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари