Во последните 24 часа се направени 1.814 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 78, Прилеп 18, Кавадарци 15, Тетово 12, Охрид 10, Струмица 10, Куманово 6, Велес 6, Струга  6, Дојран 3, Гостивар 2, Гевгелија 2, Неготино 2,  Штип 1, Битола 1, Кичево 1, Свети Николе 1, Ресен 1, Крива Паланка 1, Берово 1, Виница 1, Валандово 1, Крушево 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица. Шест пријавени смртни случаи се починати во тек на месец декември. Починати се 6 пациенти од Скопје (89г, 87г, 79г, 69г, 61г и 60г), три од Гостивар (81г, 63г и 59г), два од Куманово (71г и 62г) и по еден смртен случај е пријавен од Битола (70г) и Струга (78г). Дванаесет пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во Дом за стари лица.

Регистрирани се 206 оздравени пациенти од: Скопје 146, Куманово 14, Тетово 8, Велес 7, Гостивар 5, Кичево 4, Струмица 3, Штип 3, Битола 3, Виница 2, Кочани 2, Кратово 2 Демир Капија  2, Прилеп 1, Кавадарци 1, Крива Паланка 1, Валандово 1 Радовиш 1.

Досега во земјата се направени вкупно 486.961 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.052, бројката на оздравени пациенти е 87.652, на починати е 2.989, а бројот на активни случаи изнесува 6.411.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари