Во последните 24 часа се направени 3.283 тестирања, а регистрирани се 449 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 170, Прилеп 55, Кавадарци 35, Гевгелија 23, Тетово 19, Охрид 17, Куманово 17,  Битола 16, Неготино 16, Велес 10, Струга 8, Струмица 7, Ресен 7, Гостивар 6, Штип 5, Делчево 5, Богданци 5, Крива Паланка 4, Берово 4, Кратово 4, Пробиштип 3, Демир Капија 3, Кичево 2, Дебар 2, Валандово 2, Крушево 2, Кочани , Радовиш 1.

Починати се 10 лица, 3 пациенти од Скопје (83г, 79г, 65г), по еден од Тетово (72г), Куманово (71г), Прилеп (79г), Велес (84г), Охрид (58г), Кавадарци (65г) и Делчево (75г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 227 оздравени пациенти од: Скопје 102, Куманово 41, Прилеп 17, Кавадарци 14, Тетово 8, Велес 8, Штип 6, Гостивар 5, Кочани 5, Битола 4, Струмица 4, Гевгелија 2, Неготино 2, Ресен 2, Крушево 2, Дебар 1, Пробиштип 1, Виница 1, Дојран 1, Македонски Брод 1.

Досега во земјата се направени вкупно 500.551 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.031, бројката на оздравени пациенти е 89.249, на починати е 3.047, а бројот на активни случаи изнесува 6.735.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари