Во последните 24 часа се направени 2.160 тестирања, а регистрирани се 254 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 111, Прилеп 29, Кавадарци 20, Охрид 13, Неготино 10, Битола 9, Гостивар 7, Куманово 6, Велес 6, Тетово 5, Гевгелија  5, Штип 4, Струмица 4, Струга 4, Ресен 4, Кочани 3, Делчево 3, Виница 3, Кичево 1, Дебар 1, Крива Паланка1 , Пробиштип 1, Кратово 1, Демир Хисар 1, Крушево 1, Богданци 1.

Починати се 16 лица, 5 пациенти од Прилеп (83г, 75г, 75г, 73г, 49г), 3 пациенти од Охрид (85г, 83г, 77г), 2 пациенти од Скопје (78г, 62г) и по еден пациент од Куманово (76г), Крива Паланка (76г), Струга (68г), Гевгелија (75г), Кочани (83г) и Неготино (67г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 151 оздравени пациенти од: Скопје 86, Велес 17, Прилеп 15, Тетово 7, Куманово 6, Крушево 4, Гевгелија 3, Битола 2,  Кичево 2, Виница 2, Кратово 2, Штип 1, Кочани 1, Дебар 1, Крива Паланка 1, Радовиш 1.

Досега во земјата се направени вкупно 502.711 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.285, бројката на оздравени пациенти е 89.400, на починати е 3.063, а бројот на активни случаи изнесува 6.822.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари