Во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 99, Прилеп 26, Кавадарци 19, Куманово 17, Струмица 15, Неготино 9, Тетово 7, Кочани 7, Гостивар 6, Штип 5, Велес 5, Охрид 4, Гевгелија 4, Струга 3, Виница 2, Битола 1, Крива Паланка 1, Дебар 1, Делчево 1, Берово 1, Пробиштип 1.

Починати се 7 лица, по 2 пациенти од Скопје (68г – странец хоспитализиран во Скопје, 86г), 2 пациенти од Крушево (71г,71г), и по еден пациент од Тетово (62г), Прилеп (85г) и Пробиштип (71г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 274 оздравени пациенти од: Скопје 138, Кавадарци 33, Неготино 19, Велес 10, Крива Паланка 8, Ресен 8, Штип 7, Куманово 6,Тетово 5, Битола 5, Струмица 5, Делчево 5, Кратово 5, Гостивар 3, Гевгелија 3, Свети Николе 3, Валандово 3, Кочани 2, Кичево 2, Пробиштип 2, Берово 1 Богданци 1.

Досега во земјата се направени вкупно 523.726 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.020, бројката на оздравени пациенти е 91.507, на починати е 3.144, а бројот на активни случаи изнесува 8.369.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари