Во последните 24 часа се направени 3.627 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје 539, Прилеп 44, Битола 44, Куманово 41, Охрид 38, Кавадарци 34, Велес 25, Гевгелија 23, Тетово 22,Неготино 21, Кочани 20, Крива Паланка 19, Гостивар 16, Штип 15, Струга 10, Струмица 8, Кичево 8, Пробиштип 8, Валандово 8, Крушево 8, Ресен 7, Делчево 7, Берово 6, Демир Капија 5, Свети Николе 4, Радовиш 4, Пехчево 4, Демир Хисар 3, Виница 3, Кратово 2, Дебар 1, Богданци 1, Македонски Брод 1.

Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 46 – 80 години и тоа: 5 пациенти од Прилеп, од Скопје – 4, од Кавадарци – 3, по 2 починати лица од Гевгелија, Гостивар, Кочани и Дебар, по едно починато лице од Куманово, Битола, Штип и Неготино. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 543 оздравени пациенти од: Скопје 240, Охрид 52, Прилеп 38, Тетово 27, Велес 24, Гевгелија 24, Струга 24, Куманово 17, Струмица 14, Битола 14, Гостивар 12, Кочани 8, Крива Паланка 5, Пробиштип 5, Дебар 5, Кичево 4, Крушево 4, Делчево 4, Ресен 3, Свети Николе 3, Кратово 3, Штип 2, Берово 2, Виница 2, Демир Хисар 2, Богданци 2, Неготино 1, Валандово 1 Радовиш 1.

Досега во земјата се направени вкупно 571.068 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 113.929, бројката на оздравени пациенти е 98.676, на починати е 3.364, а бројот на активни случаи изнесува 11.889.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари