Во последните 24 часа се направени 4.174 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје 580, Битола 113, Куманово 75, Прилеп 59, Велес 50, Охрид 43, Кавадарци 41, Тетово 38, Гостивар 36, Струмица 32, Штип 31, Кочани 30, Гевгелија 27, Ресен 24, Кичево 22, Радовиш 14, Струга 13, Берово 12, Неготино 10, Крива Паланка 9, Валандово 9,Виница 8, Богданци 7,Делчево 6, Свети Николе 5 Македонски Брод 5, Дебар 4, Пробиштип 4, Демир Капија 4, Демир Хисар 4, Крушево 3, Кратово 1 Пехчево 1.

Пријавени се вкупно 50 починати лица: 19 од Скопје (95г,92г,86г,84г,81г,80г,80г,78г,76г,75г,73г,73г,70г,70г,68г,62г,61г,60г,58г), 4 од Кичево (63г,62г,56г,53г), по 3 пациенти од Куманово (74г,74г,56г), Битола (73г,69г,55г), и Штип (82г,67г,53г), по 2 од Прилеп (82г,53г), Велес (77г,70г), Струмица (84г,74г) , Кочани (66г,63г) и Крива Паланка (77г,53г), а по еден пациент е пријавен од Тетово (46г), Гостивар (65г), Кавадарци (65г), Охрид (58г), Струга (72г), Неготино (62г) и Ресен (76г).

Регистрирани се 457 оздравен пациент од: Скопје 133, Прилеп 46, Кавадарци 35, Куманово 34, Велес 22, Гостивар 20, Штип 19, Тетово 18, Неготино 18, Битола 15, Гевгелија 15, Струмица 15, Кочани 12, Кичево 8,Свети Николе 7,Берово 6, Радовиш 5, Пробиштип 5,Ресен 4, Делчево 4, Виница 4, Валандово 3, Крива Паланка 2, Демир Капија 2, Македонски Брод 2, Охрид 1, Кратово 1, Демир Хисар 1.

Досега во земјата се направени вкупно 633.407 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 132.740, бројката на оздравени пациенти е 108.197, на починати е 3.860, а бројот на активни случаи изнесува 20.683.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари