Во последните 24 часа се направени 4.920 тестирања, а регистрирани се 1.394 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје 592, Куманово 104, Битола 101, Прилеп 63, Велес 60, Кавадарци 50, Охрид 39, Тетово 38, Штип 37, Гостивар 35, Струмица 31, Кичево 30, Кочани 24, Неготино 21, Свети Николе 19, Ресен 19, Гевгелија 18, Струга 17, Радовиш 14, Берово 14, Делчево 11, Виница 11, Крива Паланка 10, Валандово 8, Богданци 6, Демир Капија 5, Македонски Брод 4, Дебар 3, Пробиштип 2, Кратово 2, Пехчево 2, Крушево 1, Демир Хисар 1, Македонска Каменица 1, Дојран 1.

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 15 од Скопје ( 95г , 88г , 88г, 87г , 84г,  84г,  83г, 76г, 74г, 74г, 72г, 69г, 69г, 60г и 50г ), по 4 од Прилеп (82г, 71г, 56г, 54г),  по 3 од Тетово (80г , 75г, 74г, ) и Гостивар (80г,74г, 66г),  по 2 од Битола ( 79г и 71г), Куманово ( 76г и 67г),  Струмица ( 74г и 66г) , Кочани (68г и 63г) и Кичево ( 71г и 61г) – по 1 починат од Кавадарци (65г) , Штип (50г) , Гевгелија (65г) , Велес (83г) , Ресен (70г) , Радовиш (65г), Виница (70 г), Валандово (60г) , Демир Капија (72г)и Демир Хисар (66г).

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од: Скопје 245, Прилеп 35, Кавадарци 27, Куманово 21, Велес 21, Битола 15, Свети Николе 15,

Гостивар 12, Струмица 12, Гевгелија 12, Кочани 11, Неготино 10, Тетово 9,  Берово 6, Валандово 6, Богданци 6, Пробиштип 4, Кичево 3, Македонски Брод 2, Штип 1, Ресен 1, Радовиш, 1 Виница 1, Крушево 1, Кратово 1, Пехчево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 638.327 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.134, бројката на оздравени пациенти е 108.676, на починати е 3.905, а бројот на активни случаи изнесува 21.553.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари