Во последните 24 часа се направени 3.246 тестирања, а регистрирани се 734 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје 313, Битола 75, Куманово 46, Прилеп 38, Тетово 36, Велес 34, Гостивар 26, Охрид 24, Струмица 22, Кавадарци 19, Штип 17, Кочани 14, Гевгелија 10, Виница 10, Кичево 9, Неготино 9, Ресен 8, Берово 4, Радовиш 3, Делчево 3, Валандово 3, Свети Николе 2, Богданци 2, Дојран 2,  Струга 1, Крива Паланка 1, Дебар 1, Кратово 1, Македонски Брод 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 12 од Скопје ( 87г, 84г,  81г, 80г, 77г, 75г, 74г, 72г, 72г, 70г, 70г, 61г ), 6 од Битола ( 88г, 84г, 75г, 63г, 63г и 59г), 4 од Охрид ( 78г, 75г, 73г и 28г ), по 2 од Гевгелија (75г и 64г) , Куманово (73г и 60г) , Демир Капија (83г и 63г) и Кичево (78г и 68г) и – по 1 починат од Гостивар (77г) , Кочани (79г), Виница (72г), Велес (67) и Радовиш (49г). Сите 35 пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 621 оздравени пациенти од: Скопје 330, Кавадарци 40, Велес 37, Тетово 29, Штип 25, Неготино 21, Гостивар 19, Битола 18, Гевгелија 14, Куманово 13, Кочани 13, Демир Капија 10, Пробиштип 9, Кичево 9, Свети Николе 8, Берово 7, Пехчево 6, Ресен 4, Богданци 3, Прилеп 2, Кратово 2, Виница 1, Демир Хисар 1.

Досега во земјата се направени вкупно 641.573 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.867, бројката на оздравени пациенти е 109.297, на починати е 3.940, а бројот на активни случаи изнесува 21.630.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари