Во последните 24 часа се направени 1.431 тестирања, а регистрирани се 301 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје 174, Кавадарци 17, Велес 16, Прилеп 14, Куманово 11, Тетово 11, Штип 11, Гостивар 8, Охрид 7, Струга 6, Кочани 5, Кичево 4, Виница 3, Неготино 2, Свети Николе 2, Берово 2, Делчево 2, Битола 1, Струмица 1, Гевгелија 1, Крива Паланка 1, Дебар 1, Демир Капија 1.

Пријавени се вкупно 37 починати лица: 9 од Скопје ( 74г, 81г, 47г, 60г, 69г, 76г, 79г, 77г, 61г, ), 6 од Прилеп ( 42г, 58г, 72г, 74г, 75г и 56г), по 3 од Тетово ( 65 г, 59 г и 57 г,) и Гевгелија (73 г, 65 г, и 56 г),  по 2 од Куманово (90г и 67г) , Кавадарци (85г и 57г) , Струмица (73г и 62г) и Виница (79г и 62г) и – по 1 починат од Битола (59г) , Охрид (82г) , Кичево (37г) , Неготино (64 г) ,Свети Николе (79г),Крива Паланка (73 г) и Дебар ( 43г).

Регистрирани се 1.091 оздравени пациенти од: Скопје 429, Охрид 107, Прилеп 74, Велес 42, Куманово 40, Штип 37, Струга 37, Битола 36, Кавадарци 34, Гостивар 29, Гевгелија 26, Крива Паланка 24, Тетово 23, Струмица 17, Неготино 13, Кочани 12, Делчево 12, Берово 11, Пробиштип 11, Богданци 11, Валандаво 10, Радовиш 8, Дебар 7 Крушево 7, Кичево 6, Свети Николе 5, Демир Капија 5, Ресен 4, Виница 3, Кратово 3, Пехчево 3, Демир Хисар 2, Македонски Брод 2, Македонска Каменица 1.

Досега во земјата се направени вкупно 643.004 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 135.167, бројката на оздравени пациенти е 110.388, на починати е 3.977, а бројот на активни случаи изнесува 20.802.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари