Во последните 24 часа се направени 4.555 тестирања, а регистрирани се 1.259 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје 562, Битола 97, Куманово 83, Велес 51, Струмица 48, Кавадарци 47, Охрид 42, Прилеп 40, Тетово 38, Гостивар 34, Гевгелија 28, Кичево 26, Штип 22, Радовиш 17, Свети Николе 14, Валандово 14, Кочани 13, Ресен 13, Берово 13, Крива Паланка 11, Пробиштип 8, Неготино 7,Струга 5, Делчево 5, Македонски Брод 5, Крушево 4, Богданци 4, Демир Капија 3, Демир Хисар 2, Виница 1, Кратово 1, Пехчево 1.

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 20 од Скопје (89г, 85г, 84г, 83, 81г, 81г, 77г, 76г, 76г, 76г,73, 71г, 69г, 68г,  67г, 66г, 62г, 61г, 59г, 32г), 4 од Битола ( 81г, 62г, 61г, 60г ), по 2 од Велес ( 69 г и 56 г ), Гостивар ( 77 г, и 63 г) , Охрид (84 г и 70г), Струмица (73г и 67г) , Кочани (86г и 74г) и Гевгелија (74г и 64г) , по 1 починат од Куманово (78г) , Кавадарци ( 61г), Штип (61г) ,Кичево (73 г) ,Свети Николе (71г), Ресен (77г), Дебар (75г) ,Пробиштип ( 74г ), и Виница (69г ).

Регистрирани се 751 оздравени пациенти од: Скопје 213, Охрид 82, Прилеп 57, Тетово 40, Велес 38, Битола 36, Куманово 33, Кавадарци 31, Струмица 27, Гостивар 23, Кочани 22, Штип 20, Неготино 20, Гевгелија 14, Дебер 12, Демир Капија 12, Радовиш 11, Свети Николе 8, Виница 8, Кичево 7, Берово 7, Пробиштип 7, Ресен 6, Валандово 6, Крива Паланка 4, Македонски Брод 2,Крушево 1, Богданци 1, Кратово 1, Пехчево 1, Македонска Каменица 1.

Досега во земјата се направени вкупно 647.559 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 136.426, бројката на оздравени пациенти е 111.139, на починати е 4.022, а бројот на активни случаи изнесува 21.265.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари