Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје 523, Битола 119, Куманово 87, Прилеп 55, Охрид 54, Тетово 51, Велес 47, Гостивар 38, Штип 34, Кочани 31, Кавадарци 30, Берово 27, Струмица 25, Кичево 25, Гевгелија 24, Струга 22, Неготино 17, Ресен 14, Дебар 11, Свети Николе 10, Радовиш 10, Пробиштип 8, Крива Паланка 7, Валандово 7, Делчево 5, Виница 5, Македонски Брод 4, Демир Хисар 3, Крушево 2, Богданци 2, Демир Капија 2, Дојран 2, Кратово 1.

Пријавени се вкупно 51 починати лица: 20 од Скопје (87г, 81г, 80г, 80г, 79г,79г, 76г, 73г, 71г, 69г, 68г, 68г, 62г, 62г, 60г, 56г, 55г, 53г, 51г, 47г ), по 5 починати пациенти од Прилеп (84г, 82г, 77г, 72г, 72г) и Струмица (84г, 81г, 77г, 76г, 70), по 3 починати пациенти од Куманово (52г, 52г, 32г) и Кочани (63г, 61г, 46г), по 2 починати пациенти од Тетово (69г и 55г), Гостивар (83г, 57г), Кавадарци (77г и 74г) и Охрид (77г и 66г), и по 1 починат пациент од Битола (73г), Неготино (68г), Гевгелија (76г), Радовиш (77г), Делчево (79г), Виница (74г) и Валандово (58г).

Регистрирани се 626 оздравени пациенти од: Скопје 312, Прилеп 77, Велес 33, Куманово 31, Гостивар 26, Битола 22, Кавадарци 19, Тетово 18, Штип 15, Неготино 12, Гевгелија 12, Кочани 9, Струмиица 7, Крива Паланка 4, Радовиш 4, Пробиштип 4, Демир Капија 4, Богданци 3, Кичево 2, Свети Николе 2, Берово 2, Крушево2, Демир Хисар 2, Делчево 2, Ресен, Виница 2 Кратово 1.

Досега во земјата се направени вкупно 651.997 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 137.728, бројката на оздравени пациенти е 111.765, на починати е 4.072, а бројот на активни случаи изнесува 21.891.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари