Во организација на ФК „Осогово“ а со поддршка на Локалната Самоуправа – Кочани и неколку бизнис компании од општината по сончево и мошне пријатно време за игра се одржа 10-тиот јубилеен Меморијален фудбалски турнир „Драганица Куп“ во чест на некогашната голема фудбалска легенда на „Осогово“ и „Стришани“, Драган Михајлов – Драганица.

Иако беше потврдено учеството на турнирот на еден час пред неговиот почеток од ФК „Маџари Солидарност“ од Скопје шристигнало известување дека екипата не е во можност да допатува во Кочани па на извлекувањето на двојките беа претставниците од останатите пет клубови.

Голубинка Георгиева – Раководител на Одделението за јавни дејности во Општина Кочани ги поздрави учесниците и останатите гости на турнирот и воедно истиот го прогласи за отворен.

Се играше на скратен терен 7+1, 2х15 минути во групите со 10 минути одмор и 2х20 минути со 10 минути одмор во финалето.

Резултати од групата „А“:

„Осогово“ – „Турново“  0:2 (0:1)

„Кочани“ – „Турново“  0:2 (0:2)

„Осогово“ – „Кочани“  4:2 (2:1)

Во групата „Б“ се одигра само еден натпревар „Македонија“ (Ѓорче Петров) – „Плачковица“ 0:0 по изведувањето на пенали 1:0.

Во малото финале „Осогово“ загуби од „Плачковица“ 1:2 (0:0) а во финалето екипата на „Турново“ ја совлада „Македонија“ (Ѓ.П) 4:2 (1:1).

За „Најдобар голман“ беше прогласен Стефан Ѓуровски (Македонија ЃП), титулата „Најдобар играч“ му припадна на Дине Цветанов (Турново) а Митко Андонов (Осогово) беше прогласен за „Најдобар стрелец“. Годинава за прв пат беше доделено признанието „Најдобар тренер“ а честа прв да го понесе ова признание му припадна на Никола Секулов (Турново). Наградите и признанијата им ги врачи Бранко Богатинов – Претседател на ФК „Осогово“.

Сите учесници добија Благодарници за учеството на турнирот а првопласираните три екипи и пехари.

По затворањето на турнирот сите учесници заминаа на заеднички ручек.

С. Ивановски

P3910879

P3920235

P3910951

P3910949

P3910866

P3910868

P3920196

P3920204

P3920209

P3920216

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари