Со денешниот трет годишен натпревар што се одржа на падините на Бистра во скијачкиот центар „Маврово“, и официјално заврши годинешното Државно првенство во скијачко трчање или популарно наречено крос-кантри.

На денешниот трет натпревар учествуваа 24 натпреварувачи од три клуба (СБРК „Кочани“, СК „Олимпик ски“ – Крушево и „Ски Рис“ – Скопје) поделени во пет категории: Цицибани (до 10 години), Деца 1 (до 12 години), Деца 2 (до 14 години), Помлади јуниори (до 16 години) и Јуниори (до 18 години).

СБРК „Кочани“ настапи со двајца натпреварувачи, Голубина Ѓоргиевска (Деца 1) и Ана Ѓоргиевска (Деца 2) кои и по трет пат во оваа сезона завршија на првото место со што станаа апсолутни победници во своите категории и ја понесоа титулата „Државен првак на Република Македонија во скијачко трчање за 2016 година“.

2

Остварувањата на двете натпреварувачки од Кочани е успех кој треба да се слави но и да обврзува, да се продолжи со работа и во наредните сезони да се доаѓа до највисокото место на пиедесталот.

Успесите на Голубина Ѓоргиевска и Ана Ѓоргиевска треба да значат дополнителен импулс и за останатите млади од Кочани, љубители на скијачкото трчање, да се запишат во клубот, да работат и да уживаат во сите убавини кои им ги овозможува овој спорт.

С. Ивановски

3

4

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари