Пред голем број на гледачи се одиграа и двата преостанати четврт финални натпревари од годинешните „Илинденски Спортски Игри – Чешиново 2016“. Екипата на „Чифлик“ беше далеку подобра од домаќинот „Чешиново“ кое го совлада со високи 5:0 (2:0).

Се беше познато уште по првото полувреме кога чифличани од два посериозни удари двапати ја затресоа мрежата на „Чешиново“. Во второто полувреме игра на само една екипа „Чифлик“, чии играчи создадоа повеќе прилики за гол од кои искористија само три со што му го нанесоа на „Чешиново“ еден од најтешките порази.

2

Во вториот натпревар се сретнаа „Соколарци“ и „Грдовци“. Во еден доста тврд машки натпревар во кој беа покажани десет жолти картони победи екипата на „Соколарци“ со 2:0 (1:0). Иако грдовјани на двапати имаа можност да го откријат резултатот, не успеаја, за што беа казнети. Екипата на „Соколарци“ поведе 1:0 и ја имаше играта во свои раце, повеќе напаѓаа и создадоа неколку изгледни прилики за гол но единствено успеаја во последната минута по втор пат да погодат и да го прослават влегувањето во полу финалето.

И на двата натпревари судењето беше за висока оценка.

Во Сабота во првиот полуфинален натпревар со почеток во 18:00 часот се среќаваат „Бање“ и „Чифлик“, а во Недела во истиот термин „Теранци“ и „Соколарци“ го играат вториот полу финален натпревар.

С. Ивановски

3

4

5

6

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари