Get Adobe Flash player

ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО ГРАЃАНИТЕ ОД КЈП „ВОДОВОД“ - КОЧАНИ

Почитувани граѓани, Ве известуваме дека и оваа година по повод Новогодишните и Божиќните празници, КЈП „Водовод“ од Кочани ќе врши издавање под закуп на…

ВОЗИЛО–ДИГАЛКА, СЛОВЕНЕЧКА ДОНАЦИЈА ЗА КЈП „ВОДОВОД“ - КОЧАНИ

Комуналното јавно претпријатие „Водовод“ доби возило-дигалка, „ивеко“ – донација од словенечката фирма „Вигред“ ДОО Љубљана. Дигалката чија вредност е…

МАРТИН СТОЈМЕНОВ ГО ПРОПУШТА БАЛКАНСКОТО ПРВЕНСТВО

Поради повредата на рамото добиена на последниот „Изборен турнир“ и препораката на лекарот на Карате Репрезентацијата на Македонија, Ненад Петков да мирува,…

ВО САБОТА ЗНМ ЌЕ ОДРЖИ РЕДОВНО ИЗБОРНО СОБРАНИЕ

Во Сабота со почеток во 10:00 часот во хотел „Холидеј ИН“ во Скопје Здружението на новинарите на Македонија ќе го одржат своето Редовно Изборно Собрание. На…

ВОДОСТОЈОТ НА РЕКАТА ГО ДИКТИРА РЕПЕРТОАРОТ НА ПРЕТСТАВИТЕ

Обилните врнежи од дожд кои го зголемија нивото на речното корито во „Кочанска Река“ се една од најголемите причини што претставите закажани во ЦК „Бели Мугри“…

БК „СПАРТАК“ ГИ КОНСОЛИДИРА РЕДОВИТЕ

Уште за време на одржувањето на 18-тиот Меморијален Турнир во борење „Андонов - Колев“ можеше да се насети дека некои работи во најтрофејниот клуб од Кочани, ќе…

РАСТЕ СНЕЖНАТА ПОКРИВКА НА „ПОНИКВА“

Приказната „Снег на Пониква“ денес доби нова димензија. Вчера објавивме дека снежната покривка изнесува околу 15 сантиметри, за да еве веќе денес бидеме…

ЕКИПИТЕ ОД БЕРОВО И КИЧЕВО ПОБЕДНИЦИ НА ПРОТИВПОЖАРНИОТ КВИЗ

Во организација на Републичкиот Противпожарен Сојуз на Македонија и соорганизација на Општинскиот Противпожарен Сојуз на Кочани а со техничка поддршка на…

ЗГОЛЕМЕН ВОДОСТОЈОТ НА РЕКИТЕ, НА „ПОНИКВА“ СНЕГ

Обилните врнежи од дожд кои паднаа во последните 48 часа го зголемија водостојот на реките во кочанско. 39-те литри на метар квадратен допринесоа доста вода да се…

РЕАКЦИЈА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПО ПРЕСОТ НА ОО НА СДСМ КОЧАНИ

Почитувани сограѓани, Чувствувам потреба да се произнесам по пресот кој ОО на СДСМ го одржа по седницата на Советот, на која се водеше расправа по…

СОЛИДНИ РЕЗУЛТАТИ НА ГИМНАСТИЧАРИТЕ ВО НОВИ САД

Од 5-7 Декември, Нови Сад (Република Србија) беше домаќин на Меморијалниот Меѓународен Турнир во гимнастика „Лазар Крстиќ 2014“ во чест на еден од најдобрите тренери…

„СПОРТСКИТЕ КАФЕЗИ“ ВО ОЧАЈНА СОСТОЈБА

Кога пред нешто повеќе од пет години се изградија и беа пуштени во употреба „спортските кафези“ еуфоријата кај младите рекреативци, љубители на малиот фудбал и…

НОВ ЗЛАТЕН МЕДАЛ ЗА РОБЕРТО ЗДРАВКОВСКИ

Роберто Здравковски член на Карате клубот „Партизан“ од Кочани и во Тетово ја потврди високата форма, и со нов златен медал се врати од „градот под Шара“. Тој…

СРЕДБА НА НОВИНАРИТЕ ОД ИСТОЧНИОТ РЕГИОН

Во пресрет на Изборното Собрание на ЗНМ, денес во хотел „Изгрев“ во Штип беше организирана средба на новинарите од Источниот регион. На средбата беа отворени…

ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЛОКАЛНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ЌЕ ЛАПНАТ ПОЛОВИНА БУЏЕТ

Главна точка на Дневниот ред на 26-тата седница на Советот на Општина Кочани беше Јавната расправа за нацрт буџетот на Општина Кочани за 2015 година. И овој пат…

ОО НА СДСМ КОЧАНИ: ПАРТИСКИТЕ ВРАБОТУВАЊА ПОВАЖНИ ОД ПОТРЕБИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ

Почитувани сограѓани, Власта на ВМРО-ДПМНЕ нема слух за потребите на нас граѓаните. На денешната седница на Советот ние советниците од опозицијата поднесовме…

ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА ПРОЕКТОТ ЗА „УПРАВУВАЊЕ НА СЛИВОТ НА БРЕГАЛНИЦА“

Во Амфитеатарот на „Правниот факултет“ (комплекс АСНОМ) денес се одржа Третата јавна расправа на проектот за „Управување на сливот на Брегалница“. На…

ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА НОВИОТ БУНАР ЗА ВОДОСНАБДУВАЊЕ

Денес свечено во „Грдовскиот орман“ во употреба беше пуштен новиот бунар за водоснабдување на Кочани, кој е прв целосно реализиран проект од 15-те мали…